суббота, 8 сентября 2018 г.


Таллінн

      Серед столиць прибалтійських держав Таллінн справив найбільше враження. Місто швидше, ніж Вільнюс і Рига звільняється від «совка». Відчувається вищий рівень життя. Це стало помітно ще по дорозі до Таллінна: вища культура землеробства, більш впорядковані села і містечка. Та й макроекономічні показники країни істотно вищі. Серед бувших радянських республік ВВП на душу населення найвищий – 17,8 тис. $.

    Естонію часто називають лицарем Балтійського моря. Місто захоплює гармонійним поєднанням старого і нового. Старе місто – зачаровує середньовіччям, приваблює вузькими готичними будинками, флюгерами на них, черепичними дахами і фортечною стіною з розсипом веж. Старе місто Таллінн збереглось дуже добре і є пам’яткою старовини ЮНЕСКО. Старе місто ділиться на дві частини: Нижнє Місто, яке називають «будинком воску і льону» і Верхнє місто – місто-лицар. Фотографії дають уявлення про старе місто. Зупинюсь лише на Талліннській ратуші – єдиній збереженій середньовічній ратуші у Північній Європі. Розташована у серці Старого міста, гідно відзначила своє 600-річчя і отримала нагороду Культурної спадщини ЄС.


                                      Провулок Катаріни у Старому місті


     Як і Ригу, Таллінн дуже полюбляють кінематографісти. Міста Берн і Берлін у фільмі «17 миттєвостей весни» знімали не тільки у Ризі, а і в Таллінні, те ж стосується і «Собаки Баскервілей». Тут же знімали Париж у фільмах «Капітан Фракас» і «Корона Російської імперії, або знову невловимі», італійську Кремону у «Візиті до Мінотавра»

                                                       Ратушна площа

                                    Кам'яна стела перед будинком Ратуші. 

Гострі шпилі і флюгери на дахах - характерна прикмета Старого Таллінна

    Друга частина екскурсії була присвячена новим районам міста, олімпійському селищу ( в 1980 році у Таллінській затоці проходили олімпійські змагання  Московської олімпіади з вітрильного спорту).

  Будинки державних установ всіх трьох балтійських країн –парламенти, президентські резиденції, міністерства досить скромні. Чимось нагадують аналогічні установи країни – карлика Люксембургу. Ще один штрих: національних прапорів у Естонії значно більше, ніж у Литві і особливо в Латвії. У Таллінні вони практично на кожному будинку.

    Цікавою була екскурсія в парк Кадріорг. Чудовий бароковий палац, діюча резиденція Президента. До речі, на відміну від Литви, де авторитет Президента незаперечний, в Естонії обрати Президента відразу не змогли, жодний з чотирьох претендентів не мав істотної переваги. Тоді політичні партії висунули нейтральну, узгоджену кандидатуру жінки – біолога Керсті Кальюлайд, людину високоосвічену, скромну та інтелігентну. Дивлячись на Литву і Естонію з їх Президентами – жінками, ловиш себе на думці: можливо і нам потрібна жінка-Президент ? Ще цікава деталь: під час екскурсії, до Президентської резиденції почали завозити телевізійну апаратуру і монтувати сцену. Після полудня тут мав відбуватись урочистий прийом. І він відбувся і ми його побачили, щоправда вже по телевізору на поромі під час переходу до Стокгольма. 
                                                             Парк Кадріорг

Президентський Палац вражає своєю скромністю. Цією рисою наділена і Президент Естонії.

    У другій половині дня пішов дощ. Він же не дав погуляти у вільний час по сучасному кварталу Ротерманн, розташованому в самому центрі столиці, неподалік від порту і старого міста. Цей район у 19 ст. дав сильний промисловий поштовх розвитку міста. Тут виробляли крохмаль, муку, крупи, спирт, пиляли ліс, а також тут був соляний склад, який зараз перетворили в музей архітектури. Так було і за радянських часів. Але наступила нова історія. Район, як промисловий, втратив своє значення і став обростати магазинами і бізнес – центрами. Район є чудовим зразком сучасної модерної архітектури. В тому числі в стилі хай-тек. Шкода, що сильний дощ не дав можливості зробити якісні фото.
                Будинки у стилі хай-тек у діловому кварталі Роттерманн

    На пором сідали під сильний дощ, але через дві години він перестав, тому на палуби виходили на короткий час – було прохолодно і вогко. Сам пором являє собою величезне судно, висотою з 10 поверховий будинок, з 10-ма палубами. Може перевозити до 1,5 тис. пасажирів, сотні автомобілів і автобусів. На поромі є магазини, кафе і ресторани, концертний зал, казино тощо. Відвідування концертного залу безкоштовне. Каюти бюджетні, розраховані на 4 пасажирів, є туалет, душ, телевізор.
Наш паром. Триває завантаження автомобілів, автобусів, фур...

   Ранком нас чекали приємні сюрпризи…


Комментариев нет:

Отправить комментарий