воскресенье, 28 июля 2019 г.




До складу  національного природного парку «Дністровський каньйон» входять ряд печер, що розташовані в Борщівському районі Тернопільської області. Найбільша з них Оптимістична - гіпсова печерагеологічна пам'ятка природи розташована на південний захід від села Королівка, в лісовому урочищі «Королівка». Сумарна закартована довжина ходів становить понад 260 км. Печера до кінця не розвідана. Це найдовша у світі гіпсова печера, яка увійшла в Книгу рекордів Гіннеса. Але печера не обладнана належним чином для туристів, там переважно працюють спелеологи, вчені.
Ми ж відправимось на екскурсію до іншої печери – Кришталевої. Вона розташована на південно – західній околиці села Кривче.
Вілстань від Кам’янця – Подільського до с. Кривче 65 км. Стан дороги в цілому задовільний, але останні 2 км – європейського рівня. В минулому році печеру відвідала Марина Порошенко, то ж дорогу зробили на совість. В інший час, в негоду шлях від траси до печери туристи змушені були долати пішки. Великий інтерес у мене викликали пейзажі за вікном. Насамперед цікавила спеціалізація галузі рослинності. Звичні нам пшениця, ячмінь, подекуди соняшник, але найбільша площа під соєю, картоплею, рапсом. Якщо 30-40 років тому серед посівів «панував» цукровий буряк, то зараз це рідкість. Є сади, а от у приватних подвір’ях садівництво дуже розвинене.
Від стоянки автобуса до печери все ж довелось йти з кілометр, до того ж угору.
Інформацію про історію відкриття та характеристики взято з Вікіпедії.
Вважається, що печеру відкрив монах єзуїтського ордену Габріель Жанжинський (1664—1737). У виданій ним у 1721 році книзі «Натуральна історія королівська Польського» вперше згадується печера. Дослідження печери продовжувалися протягом ХІХ і на початку ХХ століть. Але детальне її вивчення проведено спелеологами лише у 1961—1971 роках. Тоді ж було здійснено і картування печери.
Розпорядженням Ради Міністрів УРСР від 7 серпня 1963 № 1180-р печері надано статус геологічної пам'ятки природи загальнодержавного значення.
Досліджена довжина — 23 км. Середня ширина ходів — 2,0 м, середня висота — 2,7 м. Вона практично суха і є легкою для проходження. Тут спостерігається впродовж року стала температура (+10,6 °C). Це єдина освітлена печера на заході України, що приймає відвідувачів цілий рік.
Туристичний маршрут має протяжність два з половиною кілометри та триває близько півтори години. Перші 480 м є штучно прокладеним тунелем, стіни якого виблискують гіпсами, що нагадують листя папороті. На маршруті чергуються коридори і зали, окремі витвори природи отримали власні назви — голова бика, ящірка, слон тощо. Назву «Кришталева» печера отримала завдяки кристалам гіпсу білого, кремового та рожево-бурштинового кольору, що покриває місцями її стіни.
Екскурсійний маршрут печери має електричне освітлення і досить зручний. Для його проходження не потрібно спеціального спорядження та одягу. Але деякі позамаршрутні ділянки печери закриті для туристів з метою запобігання порушенню мікроклімату печери та негативному впливові на ріст і збереження кристалів.
Особливістю печери є те, що в ній підвищена іонізація повітря і води, абсолютна відсутність патогенних організмів, а недавно виявлено мінеральний болотний мул і воду. Усе це робить «Кришталеву» найперспективнішим об'єктом для лікувальних та рекреаційних цілей.
Сподіваюсь, що фото і відео передадуть неповторну атмосферу підземного царства.








Комментариев нет:

Отправить комментарий