понедельник, 17 сентября 2018 г.


Осло.
     Відстань в 300 км між Хельсбергом та Осло подолали за чотири години. Дороги ідеальні, багато тунелів. Скельних порід на шляху до Осло дедалі більше. Обабіч автобану чисельні гранітні кар’єри та підприємства з виробництва щебню, гравію тощо.

    На полях переважають зернові і пасовища. Сіно все в тюках. Чітко простежується фермерський тип розселення, хоча є і села. На полях можна помітити косуль. Будинки і господарські споруди червоного кольору. Подвір’я селян охайні, у дворах плитка і травичка. Будинки обличковані переважно сайдингом ( вірогідно із-за вологого клімату) або «вагонкою». В країні 5 % активних віруючих, але кірха є у кожному населеному пункті. Чисті річки та озера. Норвежці не розуміють, навіщо купувати питну воду у пляшках. Питна вода з крану у Норвегії найчистіша у світі. Достиглі і перестиглі дерева планово вирубуються, ділянки очищаються від коренів, потім засаджуються по – новому.
    Англійська мова у школах вивчається з 1 класу, тому англійську розуміють всі. До речі, за освітніми рейтингами Норвегія далеко не в першій десятці, однак у рейтингу задоволеності дітей школою норвежці перші.
    До 70-х років Норвегія була однією з найбідніших країн Європи. Однак знайдені на шельфі Північного моря нафта і газ все змінили. Норвежці розумно розпоряджаються своїми ресурсами. Створено фонд накопичення. Сьогодні там коштів скільки, що на виплату найвищої у Європі зарплати і пенсії, вистачить на 50 років. Щоправда і норвежців небагато – 5,3 млн. проживають у Норвегії, 5 млн. у США. На пенсію йдуть у 67 років. Мінімальна пенсія 1300 євро., середня зарплата 4750 євро ( у вчителів – 4555). За рахунок високих податків дуже сильний соціальний захист. Норвезькі пенсіонери, мабуть найщасливіші у світі, принаймні можуть собі дозволити подорожувати по світу. І вони подорожують, і не тільки для того , щоб подивитись світ. Значна частина пасажирів поромів, що йдуть на Таллінн – це літні шведи і норвежці. Не зважаючи на високі пенсії, норвежці економні і їдуть до Таллінна, щоб скупитись. Там все істотно дешевше. А вже на поромі у дьюті-фрі докупляють спиртне. Своїми очима бачив, як літній норвежець везе у візку до каси 8 літрових пляшок віскі. А це 400 євро. Те ж роблять і молоді. Тільки літають лоукостовими авіарейсами у Польщу з метою скупитись дешево.
    Окрім нафти і газу Норвегія має ще одне багатство – лосося. Океанічний йде винятково для внутрішнього споживання ( він кращий за якістю), а вирощений у місцевих рибогосподарствах – на експорт. Про норвезький оселедець вже мовчу – рівнятись з ними може хіба що голландський.
     За показником ВВП (ПКС) Норвегія 3-тя у світі – 97 тис. $ на душу населення, за показником ВВП (повн.) – 2-га – 72,3 тис. $ на душу населення. За ІРЛП –перша у світі.
     Перша екскурсія зазвичай була пішохідною. Розпочалась вона з міської ратуші. Знаменита вона тим, що там, щорічно 10 грудня у день смерті Нобеля відбувається урочиста церемонія вручення Нобелівської премію миру. Вхід до ратуші вільний.   Поєднання національного романтизму, функціоналізму і класицизму надає будинку унікальний характер. Ратуша Осло є одним з найвідоміших символів норвезької столиці і видатною пам’яткою архітектури ХХ століття. На стінах будинку відображені також досягнення економіки країни та робітничого руху. У ратуші є галерея урочистостей, банкетний зал і «кімната Мунка» з картиною Едварда Мунка «Життя».


Міська ратуша 

Картини на стінах ратуші розповідають про досягнення країни

                       В цьому залі вручають Нобелівську премію миру

    Екскурсія продовжилась центральною вулицею міста  - Карла Юхана. Вулиця названа на честь короля Карла IV Юхана. Вона простягнулася від Королівського палацу до Центрального залізничного вокзалу. Вулиця є пішохідною. До послуг гостей Осло відкриті численні ресторани, магазини і сувенірні лавки. Уздовж вулиці розташовані головні міські пам'ятки: Норвезька національний театр, Кафедральний собор, будівлю парламенту, палацовий парк.
 
В цьому кафе збиралась культурна богема Осло. Генрік Ібсен тут бував щоденно
 
     Найбільший в Норвегії драматичний театр, побудований в 1899 році. Через сто років будівля була оголошено національною культурною спадщиною. Зведення театру фінансувалося з приватних фондів, перший час він існував на спонсорські гроші. Пізніше театр перейшов в державне управління. На театральній сцені переважають п'єси норвезьких, шведських, німецьких драматургів, але іноді ставляться твори та інших авторів.


Екскурсовод стверджує, що за статистикою п'єси Ібсена випереджають Шекспіра за кількістю постановок у світі. Перед театром - пам'ятник видатному драматургу 

Центральна вулиця унікальна не тільки тим, що підігрівається і на ній ніколи не буває снігу та ожеледиці, а й тим, що на ній десятки аоризмів діячів культури Норвегії

За кількістю скульптур в місті з Осло важко сперечатись столицям світу



Парламент
    Будівля парламенту (Стортинг) зведена за проектом шведського архітектора К. Юхансен і розташована неподалік Королівського палацу. У порівнянні з монаршої резиденцією, будівля парламенту виглядає досить
 ошатно. У Стортингу засідає норвезький парламент, що складається з 169 депутатів. 

Королівський палац.  Фото не моє. Сильна хмарність не дала можливості зробити якісне фото

Споруджений в середині XIX століття, спочатку побудований для короля Карла Юхана в якості його літньої резиденції. Зовнішній фасад палацу виглядає досить скромно і підкреслює північну норвезьку стриманість. Інтер'єр оздоблений творами національного мистецтва. Будова оточена парком, на палацової площі відбувається регулярна зміна варти. 



Парк Вігеланда нагадує Версаль


Справжнім революціонером в оздобленні міста вважають норвезького скульптора Вігеланда. Його роботу можна побачити в парку - там встановлено 150 його шедеврів. Парк за зовнішнім виглядом нагадує Версаль. Там є фонтанчики, клумби, сходи і галявини. Але скульптури надають парку виключно норвезький колорит. Багато мистецтвознавців визначають стиль цього парку як дивовижне поєднання символіки, натуралізму і еротики. Тут збереглося просто море життєвої сили. Чого варті одні тільки назви. Наприклад, "Розлука", "Любов", "Боротьба", "Материнство". Центральна композиція «Моноліт» складається з переплетених людських фігур і зображує вир життя.
 

Скульптура Інь і Янь


Центральна композиція Парку "Моноліт"
 

    Лижний трамплін Холменколлен - «Мекка» спортивної Норвегії, найновіший трамплін в світі і один з перших дизайнерських трамплінів, що втілив останні технологічні новинки в своїй області. Він розташований в найвищій точці Осло.


     Музей лиж знаходиться всередині лижного трампліна Холменколлен. Лижі, як відомо, вважаються національним видом спорту норвежців. На лижі маленькі норвежці стають буквально «з народження» Експозиція музею знайомить  з древньою історією лижного спорту, з використанням лиж знаменитими полярниками Нансеном і Амундсеном в своїх експедиціях. У Лижному музеї також можна побачити різні види лиж з найдавніших часів до наших днів. 

Фрітьоф Нансен - найпопулярніший норвежець

    На жаль, екскурсія до Норвегії та її столиці була одноденною. Тому головну принаду країни – фіорди побачити не вдалось. Осло – фіорд не належить до числа найбільших, але сильна хмарність не дала можливості помилуватись ним. З Холменколена ( а це 450 метрів над рівнем Осло) у хорошу погоду вигляд на фіорд чудовий, але нам не пощастило цього дня. В інші дні нарікати на погоду було гріх, як для Скандинавії вона була чудовою.  Брак часу не дав можливості відвідати музеї Кон-Тікі, Фраму, вікінгів та ще багато чого. Норвегія варта того, щоб до неї повернутись ще раз.

Комментариев нет:

Отправить комментарий